Jdi na obsah Jdi na menu
 


Brzdové světlo na Maneta

19. 4. 2008

V rubrice "Na čem jezdíme" jste si mohli povšimnout krásně renovovaného Maneta. Jeho majitel, Luboš Zikl se na mě obrátil s problémem. Maneta měl udělaného a čekala ho atestace KHV aby se na něm mohl povozit legálně, leč pro současný provoz je vyžadováno brzdové světlo. Zajásal jsem a začal vymýšlet klasické světlo a jelikož jsem v zimě vydražil spoustu autoLEDedek, materiálu bylo dost. První návrh jsem dal Lubošovi na otestování, ale Luboš po týdnu přišel s vlastním návrhem :

Obrazek

Obrazek

Myšlenka jednoduchá a geniální (skoro jako moje :-) - žárovka zůstane ve světle zachována a přes objímnu se naletuje podkovička s diodami. Tudíž odpadly úpravy světla a toto je odstranitelné velmi jednoduše. Ve světle jsou tři větve a proud každé je regulován odporem 56 Ohmů.

 Za zdroji to svítilo jedna báseň ale na motorce jen při vypnutých světlech. Co s tím ? Magneto není nejsilnější zdroj a na víc Luboš na ss rozsah nenaměřil žádné napětí. Možná chybí selenový usměrňovač a diody dostávají pouze poloviční napětí, takže napájení brzdovky obstarala 9V baterie v předním světle /zatím/:

Obrazek

Obrazek

Fotka světla je trochu zkreslaná - foťák svícení pobral jako "červené oči" a zapracoval.