Jdi na obsah Jdi na menu
 


Ach ta elektrika

13. 5. 2007

Tak tu máme sezónu a opět ten samý problém, který řeší někdo z našeho motogangu každý rok - dobíjení. Můj brilantní mozek analyzoval situaci a výsledkem bylo:

 45W(výkon dynama) mínus 25W(přední žárovka) mínus 5W(zadní žárovka)mínus 5W(přední obrysovka) mínus 5?W(zapalování) mínus brzdové světlo a blinkry  rovná se prázdná baterie.

Co s tím ?

Někde se musí ušetřit. Holt když není kde brát... Takže LED diody kam to jen půjde - jako první jde na řadu zadní světlo.

Několik údajů o LEDkách

LED dioda není spotřebič jako třeba žárovka !!! Proto ten, kdo připojí ledku natvrdo na zdroj s ní dlouho svítit nebude. LED dioda má několik provozních parametrů - základní jsou provozní proud a  napětí. např. 20 mA/ 2V. Další udávané jsou svítivost a úhel vyzařování např. 4000 mcd/30°,  To znamená, že dioda bude spolehlivě fungovat při napětí dva volty a protékajícím proudu 20 mA. Toho bez předřadného odporu dosáhneme stěží takže jdeme počítat :

 R=U/I   -   2V / 0.02A = 100 ohmů.

Budeme aplikovat na motorku - palubní napětí 6.8 V mínus napětí diody 2 V rovná se 4.8 V / 0.02A = 240 ohmů. Můžeme dát dvě diody do série - (6.8V - 4V)/0.02A = 140 ohmů. Můžeme dát i tři, ale potom bude zapojení citlivé na výkyvy napětí.

Obrazek

Toto byl hezký pokus, ale osm ledek je málo :-(

Takže konstrukce :

Svítivost LED v Candelech rovná se watáž žárovek ?

Hezky by se tomu věřilo, ale dioda dosahuje této svítivosti pouze v udávaném úhlu. Žárovka svítí kromě patice do celého prostoru a reflektorem směrujeme světlo kam potřebujeme. Takže i když koupíme ledky se svítivostí 4000 mcd(4 cd - 4W?) nenahradíme osmi diodama zadní 21 W žárovku. Bohužel jsem na to přišel až při zkouškách na motorce za poledního světla (a měl jsem vyleptané čtyři plošňáky).  Pak mě napadlo podívat se na net a viděl jsem příspěvky borců se 70 diodama...  Ale na druhou stranu ze žárovky je filtrována pouze červená složka vyzařového světla a dioda dává jen jednu vlnovou délku (zkuste dát bílou diodu pod červený kryt).

 

Asi čekáte co bude dál, já taky, mám objednané superLED 150 mA/100°, připravené plošňáky na 16 LED/4000 mcd a jednu ultrasuper...

 

Tak, pokusný vzorek je hotov -

Obrazek

 Uvidíme na motorce.

Dnes jsem to zkusil jen přes kryt a výsledky OK, jenom jsem netrefil velikost a tudíž experimentální kus bude použit do PaVíka - má větší světlo.

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář