Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kterak jsem kupoval žárovky do Matýska

19. 12. 2008

Stalo se v říjnu, právě mi vrátili Matýska z opravy po bouračce a já dostal nutkání připravit mazlíka na zimu. Znáte to - nemrznoucí směs do ostřikovačů, namazat těsnění silikonovým olejem, zámky atd.

 Tehdy jsem si řekl ."Jiříku, jelikož máš ve světlech jěště H4 Made in Czechoslovakia, koupíš si žárovky nové. A obě !!!"

 Jak jsem řekl, tak jsem učinil. Zajel jsem si na pumpu a zakoupil dvě H4, výrobce nějaký číňan s italskou krabičkou. S dobrým pocitem jsem je namontoval a uklidňoval jsem se, že mám na rok vystaráno. Žárovky svítily dobře, tedy pouze 14 dní. Potom začalo jejich světlo vadnout až onehdy jsem usedl za volant, rozsvítil a levá se s bliknutím odebrala do žárovkového ráje. Bylo 22:00, venku 1 st.C a poprchávalo. No, hrabejte se za svitu v ústech držené baterky ve světlech. Domů jsem tedy odjel s jedním funkčním světlem. Ráno jsem pospíchal do školy nic zlého netuše a po návratu zhodnotil jsem čistotu karosérie jako nevalnou. "Myčka to spraví, Jiříku" děl jsem a postavil jsem se do fronty u pumpy.

Fronta byla asi na 5 aut, tak jsem z dlouhé chvíle začal montovat umrlou H4 z reflektoru. Náhradní jsem měl ssebou, nechtělo se mi utrácet. Žárovka byla nasvém místě a já sepnul světla. Jaký byl můj šok, když jsem nespatřil ozvěnu života ani v druhé. na řadu přišla tedy H4 "Made in Czechoslovakia", a já dumal nad příčinou. V hlavě se mi začaly honit černé myšlenky - že by přepětí a virtuálně jsem kupoval diodový můstek a loučil se se dvěma tisícovkami. Ale odkojen Automotivem vím,  že se občas něco nepovede, tak jsem se rozhodl zeptat se obsluhy na spokojenost zákazníků se žárovkami. Natankoval jsem a vstoupil do obchodu.

Na moji otázku odpověděla dívka s plavými vlasy že nějaké reklamace už mají. Zaradoval jsem se. Bleskurychle jsem přinesl obě mrtvoly a v euforii žádal výměnu. "Ale to nejde, musíte mít účtenku" ,"A krabičku". Vrátil jsem se do reality - kdo by si dva měsíce schovával účtenku z benzínky... "Dobře, vezmu si tedy dvě žárovky H4 - snad už máte novou dodávku" prohodil jsem. "Ále né, to jsou pořád ty špatný, ty si nekupujte" zněla její bezelstná odpověď. Zatmělo se mi před očima. Snažil jsem se najít slušná slova, ale zmohl jsem se pouze na "Tak proč je proboha prodáváte". Blondýnka pohotově odpověděla, že není vedoucí, ale jestli jí prý chci zavolat, tak mi dá číslo na mobil. Beze slova jsem zaplatil benzín a odjel.

Z tohoto zážitku jsem se vzpamatovával celý víkend a nemohu se o něj nepodělit. Poučení ale zní : "Levná věc = drahá věc" a pouze pro mě : "Nekupuj si čínský žárovky na jezedácký pumpě, kde nejchytřejší z personálu je stojan na naftu".

Howg